17/2/24

5/2/23

Με μεγάλη μας χαρά σας παρουσιάζουμε το νέο τεύχος του περιοδικού μας. 12 χρόνια μετά, το ετοιμάσαμε με τον ίδιο ενθουσιασμό, κέφι και μεράκι, διαθέσεις που προσπαθούμε να μεταδώσουμε και στους μαθητές μας. Το περιοδικό μας αποτελώντας δίαυλο επικοινωνίας και έκφρασης μεταξύ σχολείου και κοινωνίας δίνει στα παιδιά τη δυνατότητα να συνεργαστούν, να εκφράσουν τις ιδέες τους, να ερευνήσουν, να ξεδιπλώσουν το ταλέντο τους και τη δημιουργικότητά τους, να ανακαλύψουν μέσα από αυτό τον εαυτό τους και τις δεξιότητές τους. Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά που εργάστηκαν με ζήλο γι’ αυτό το τεύχος που ελπίζουμε να βρείτε ενδιαφέρον.

ΤΕΥΧΟΣ 2023

Το τεύχος μας και σε μορφή pdf.

ΤΕΥΧΟΣ 2023

14/2/22

Το έτος 2022 κατόπιν απόφασης του Δήμου Σαλαμίνας και του ΕΟΤ είναι αφιερωμένο στον σπουδαίο τραγικό ποιητή Ευρiπίδη. Η εφημερίδα μας συμμετέχει και αυτή με τον τρόπο της στις εκδηλώσεις  και αφιερώνει το φετινό τεύχος στον μεγάλο Σαλαμίνιο ποιητή. Ευελπιστούμε ότι η ανάδειξη της πολύπλευρης προσωπικότητάς του και του βαθιά ανθρώπινου έργου του, καθώς και η προβολή της σχέσης του με το νησί μας, θα βοηθήσει όλους μας να συνδεθούμε δημιουργικά με το παρελθόν μας και θα αναδείξει το νησί μας, όπως του αξίζει.

Το τεύχος μας και σε μορφή pdf.

20/1/21

ΤΕΥΧΟΣ 2020-2021

Οι «ΘΕΣΕΙΣ» μας είναι έτοιμες!!! Δέκα χρόνια μετά  η έκδοση μαθητικού περιοδικού στο σχολείο μας είναι πια θεσμός. Με το τεύχος αυτό, αφιερωμένο στα 200 χρόνια από την επανάσταση του 1821 και τη δημιουργία του σύγχρονου ελληνικού κράτους, συμμετέχουμε κι εμείς, με τον δικό μας τρόπο, στους εορτασμούς της πατρίδας μας. Φέτος η συμμετοχή των μαθητών, παρά τις αντίξοες συνθήκες διδασκαλίας, ξεπέρασε κάθε προηγούμενο και κάθε προσδοκία. Ευχαριστούμε πολύ όλους τους μαθητές-δημοσιογράφους για την προθυμία τους και τον χρόνο τους.

Το φετινό τεύχος και σε μορφή PDF.

5/2/20

ΤΕΥΧΟΣ 2019-2020

Έτοιμο και το φετινό τεύχος της εφημερίδας μας! Αφιερωμένο στην αειφόρο ανάπτυξη, περιλαμβάνει προβληματισμούς, σκέψεις και προτάσεις των μαθητών σχετικά με σύγχρονα ζητήματα που απασχολούν όλους μας, αλλά και μια συνέντευξη του δημάρχου κ. Παναγόπουλου.

ΤΕΥΧΟΣ 2020